ما در شبکه های اجتماعی :

logo

مادلاگینگ طراحی و ساخت کانکس مخابراتی حفاری

هم اکنون ارتباط دستگاه های حفاری با مراکز ثابت از طریق ماهواره و رادیو برقرار می شود و این تجهیزات مکان ثابتی نداشته و همچنین کانکس مستقلی برای اداره مخابرات  در دستگاه حفاری وجود ندارد. از سویی ماهواره هزینه های بالایی برای شرکت ملی حفاری ایران به همراه دارد، درحالی که برای این کانکس ارتباطات رادیویی در باندهای دیجیتال یا آنالوگ دیده شده است که هزینه های ارتباطی را به شدت کاهش می دهد.

در این نمونه از تکنولوژِی point to point برای اتصال کانکس به یکی ازمراکز استفاده می شود؛ و ارتباط برای فواصل کوتاه(حدود 2 کیلومتر) در نظر گرفته شده است، اما درآینده با گسترش این کانکس و استفاده از سیستم point to multi point  می توان از حداکثر توانایی رادیوها استفاده نمود.

مشخصات فنی کانکس ای سی تی:

  1. ساخت بدنه طبق استاندارد DNV

  1. دکل تلسکوپی تاشو چند تکه با ارتفاع مورد نظر استفاده گر

  1. مجهز به درهای اضطراری

  1. مجهز به کولرهای گازی اسپیلت مناسب برای برق 60هرتز

  1. تجهیزات ایمنی شامل: سنسورهای آلارم دود، دما، کمکهای اولیه و جعبه ابزار

  1. ترمینال خطوط تلفن مناسب جهت اجرای حداقل 20شماره داخلی در مکان مناسب

  1. راک استاندارد جهت نصب تجهیزات مخابراتی 19 اینچ به عمق 80 سانتی متر و ارتفاع تقریبی 24یو

  1. عایق حرارتی لایه میانی سطوح با تزریق پلی اورتان نسوز با دانسیته 45 کیلوگرم بر متر مکعب و ضخامت 50 میلیمتر

  1. پوشش سطوح خارجی رنگ الکترواستاتیک در کلیه سطوح خارجی

طرح مکانیزه سایت سوخت و اختلاط اسید و افزایه شرکت ملی حفاری ایران

این طرح به منظور حل برخی مسائل مهم اسید کاری که با بکارگیری مواد شیمیایی مختلف بعنوان افزایه سیستم اسید کاری، برای غلبه بر خوردگی حاد محلول های اسید کلریدریک غلیظ، جلوگیری و یا کاهش تشکیل لجن های نفتی تشکیل شونده در مرزهای تماس محلول اسید کلریدریک-نفت خام، و نیز کاهش HCL مصرفی در حین تماس با مخازن کربناته صورت می گیرد، ارائه گردیده است . با توجه به حساسیت عملیات اسد کاری، نیاز به استفاده از تکنولوژِی های بروز در فرآیندهای مختلف تولید اسید در سایت اختلاط اسید و افزایه های شیمیایی بیش از پیش احساس می شود . این طرح با هدف رفع برخی از مشکلات پیش روی این بخش از صنعت حفاری تدوین شده است. از جمله اهداف مهم این طرح می توان به این موارد اشاره نمود:

  • افزایش توان تولید مخلوط کامل، دقیق و سریع

  • بهینه نمودن میزان مصرف مواد اولیه مورد استفاده

  • کنترل موجود ی مواد

  • کاهش میزان خطرات سوانح احتمالی حین عملیات

  • توسعه دیگر افزایه های اسید کاری مانند استفاده از افزایه های ضد امولسون و کاهنده کشش سطحی

  • بهینه سازی میزان کاربردی افزایه ها به کمک کنترل الکترونیکی

  • بهبود در برنامه ریزی حمل و نقل

  • کاهش آسیب های زیست محیطی حاصل از عملیات تولید اسید

کانکس نمونه برداری گل حفاری مادلاگینگ:

یونیت های نمودارگیری از گل حفاری که بعنوان مونیتورینگ دستگاه حفاری عمل می کنند، عملا چشم رئیس و کارکنان دستگاه حفاری در عمق های بالای حفاری (تا 6000 متر) است. یونیت های نمودارگیری دردنیا برحسب سفارش مشتری طراحی و ساخته می شود.

الف) سازه یونیت: ساخت بدنه یونیت که ابتدا طبق درخواست مشتری، توسط طراح و با استفاده از استانداردهای مورد درخواست کارفرما همانند: DNV2.7،BS EN 12079-1:2006 و یا استانداردهای مشابه آن، طراحی سازه با استفاده از SOLID work یا catiaانجام میپذیرد؛ پس از طراحی سازه و انجام تستهای تحلیل مکانیکی با نرم افزارهایی مانند ANSYS،ABAQUS با توجه به مشخصات و جا نمائی سازه فلزی و درخواست کارفرما طبق استاندارد بین المللی یا ملی همانند استاندارد IEC79-13 طراحی بخش الکتریکی یونیت انجام می گیرد؛ سپس با توجه به درخواست مشتری لوازم مورد نیاز،رک، سنسورهای اعلام وجود گازهای CO2و H2S و سایر اعلام کننده های مورد نیاز، ترانسفرماتور مبدل برق، کولرهای خنک کننده تجهیزات و سنگ آزمایشگاه مورد درخواست انتخاب و یا طراحی می گردد، سپس طبق نقشه های طراحی شده، ساخت مجموعه و اخذ گواهینامه از شرکت تایید کننده نقشه های طراحی مانند MOODY, SGS,TUV,DNV و یا سایر شرکت های مشابه صورت می گیرد. این شرکت تفاهم نامه همکاری ساخت مشترک یونیت با شرکت چینی JIAGSU HUAJIAN CONTAINER CO.LTD را دارد.

ب) سنسورها: برخی سنسورهای مورد استفاده در یونیت، ساخت این شرکت بوده و برخی نیز بنا به سفارش مشتری از برندهای معتبر خریداری میگردد.(امکان تغییر سنسور و اعمال تغییرات در نرم افزار مربوطه وجود دارد.

لیست سنسورها:

QtyDESCRIPTIONID
2Pressure (IS20F;4…20mA1
5Pit level2
2Temperature & conductivity3
2Mud weight IN4
2Mud weight OUT5
1paddle6
4H2s7
1torque8
1depth9
1rpm10
3spm11
1Co212
1Gas chromatograph13

ج) مبدل دیتا:

مبدل دیتا به دو صورت استاندارد شامل ترکیبی از محصولات شرکت wago module 750 series  و  knick  و pepperl- fuchs KFD2 می باشد و مبدل دیتای ساخته شده این شرکت نیز به شکل can bus طراحی و ساخته شده است. لازم به ذکر استکه این شرکت آماده تامین هر نوع مبدل دیتا به سفارش مشتری است.

د) سیستم گاز: بر حسب مورد استفاده یونیت و شرایط مورد درخواست کارفرما، سیستم گاز طراحی یا خریداری میگردد، سیستم گاز قادر به شناسایی c1….c5 و یا محدوده c6…c8 میباشد.

ه) نرم افزار محاسباتی : نر افزار در این شرکت طراحی شده و دارای بخش های زیر بوده و طبق درخواست مشتری امکان سفارشی سازی آن فراهم است:

  1. زیر سیستم دریافت اطلاعات از سخت افزار و سنسورها

  1. زیر سیستم تعریف و کنترل پارامترهای حفاری

  1. زیر سیستم نمایش پارامترها و monitoring

  1. زیر سیستم نمایش اطلاعات بعد از ثبت اطلاعات یا master log

  1. سیستم جمعآوری دیتا و  انتشار آن به شکل داشبورد سیستم و نمایش آن از راه دور

و) لوازم زمین شناسی: با توجه به درخواست مشتری و نوع عملیات حفاری، و سنسورهای بکار رفته، وسایل مختلف آزمایشگاهی خریداری و در یونیت نصب می گردد، از جمله این تجهیزات آون، ترازو، وسایل زمین شناسی و کلسیمتری است. کلسیمتری مورد استفاده در یونیت، ساخت این شرکت می باشد.

ویژگی های نرم افزار:

  • بومی بودن و عدم وابستگی به شرکت های خارجی

  • بکارگیری آخرین تکنولوژِی پیاده سازی و multi- thread بودن برنامه جهت ارائه کارایی بهتر

  • استفاده  از معماری چند لایه از مراحل دریافت سیگنال تا مرحله نمایش در راستای استقلال بخشهای مختلف نرم افزار در هنگام اجرا

  • امکان تعریف و اضافه نمودن پارامتر های دلخواه

  • قابلیت مقداردهی و تنظیم پارامترهای دلخواه در هنگام اجرا توسط کاربران

  • قابلیت تعریف و تغییر کلیه فرمول ها و روالها توسط کاربران با امکان تنظیم دوره تناوب اجرای آنها

  • وجود محیط کاربری برای تغییر فرمول ها و روال های موجود و ایجاد فرمول ها و روال های جدید به زبان c# توسط کاربران در هنگام اجرا

خودروی بحران شرکت ملی حفاری

وقوع حوادث مختلف در حوزه عملیات حفاری ممکن است خسارات زیادی را در بخش های مختلف وارد آورد. یکی از مهم ترین مسائل در عملیات حفاری انتقال بموقع و مناسب  اطلاعات است. در زمانی که حادثه ای بموقع بپیوندد یکی از حساس ترین تجهیزاتی که تحت تاثیر قرار می گیرد سیستم های مخابراتی محل است که به دلیل حساسیت زیاد آن بیشترین آسیب را می بینند و مشکلات عدیده ای را در انتقال به موقع اطلاعات به همراه خواهند داشت. خودرو بحران وسیله ای است که می تواند در زمان های حساس در محل های مورد نظر حاضر شده و با استفاده از تجهیزات و امکانات خود که حداقل های ارسال اطلاعات را شامل می شود تا زمان رفع نواقص یا ایجاد سیستم های مخابراتی، وظیفه ارسال اطلاعات شراط و منطقه را بر عهده بگیرد. این اطلاعات می تواند به مراکز مدیریتی ارسال شود تا بتوانند هرچه سریعتر کنترل منطقه را بدست گیرند. این خودرو و ماهوار، ارتباطات لازم را به VHF, HF زمان رفع بحران در محل مستقر خواهد بود و با استفاده از امکانات آن مراکز مربوطه برقرار میسازد.